Kaip vyksta laktacijos skatinimas pientraukio pagalba?
Ko gero esame skaičiusios, kad mamos pieno gamyba priklauso nuo paklausos. Kuo dažniau ir kuo geriau ištuštinama krūtis, tuo daugiau ji pagamina pieno. Kad kūdikis gerai ištrauktų pieną, svarbu, kad jis gerai apžiotų krūtį, sugebėtų gerai ją žįsti ir būtų pakankamai stiprus, kad pajėgtų pieną traukti. Tačiau kartais nutinka taip, kad laktacijos periodo metu tenka pieną nutraukti pientraukio pagalba ( t. y. Laktacijos skatinimas pientraukio pagalba).
Kodėl nepavyksta laktacijos skatinimas? To priežastys gali būti įvairios:
✓ Kai kurie kūdikiai (tai būna retai) atsisako žįsti mamos krūtį – priežastis lieka neaiški. Mamai tenka pieną nutraukti ir maitinti kūdikį iš buteliuko;
✓ Jei naujagimis gimsta traumuotas, neišnešiotas arba sunkiai suserga, jam būna per sunku žįsti iš krūties. Mama turi padėti, nutraukdama pieną. Maitinti sunkiai sergantį kūdikį mamos pienu labai svarbu, jis padeda kūdikiui sveikti. Jei jis negali žįsti pats, maitinti jį reikia iš buteliuko arba per zondą nutrauktu pienu;
✓ Labai retai, kai gimsta neišnešiotas ir sunkiai sergantis kūdikis, pirmas dienas po gimimo jis maitinamas tik specialiu maistu į veną. Tokiais atvejais svarbu mamai stimuliuoti pieno gamybą, kad ji nesutriktų. Todėl ji visą parą, reguliariai, kas 2,5-3 val. turi pientraukiu nusitraukinėti pieną ir jį užšaldyti. Jei vėliau mamai dėl psichologinės įtampos ir pergyvenimų pienas nesigamintų, tai jau sveikstantį kūdikį ji galės maitinti atšildytu mamos pienu.
✓ Kartais, pirmais mėnesiais, kai kurioms moterims pieno gaminasi daugiau, nei kūdikis gali suvalgyti. Tada mamai nemalonu, krūtis veržia, tempia, šiam pojūčiui numalšinti pasitelkiamas pientraukis;
✓ Kai neužtenka gaminamo motinos pieno ir norima pagausinti pieno gamybą.
✓ Pieną nusitraukia anksčiau į darbą pageidaujančios grįžti, tačiau nenorinčios vaikelio maitinti mišinukais mamos, o taip pat ir norinčios kitiems šeimos nariams suteikti galimybę dalyvauti kūdikėlio maitinime;
Kaip padidinti gaminamo pieno kiekį?
Šioje rubrikoje papasakosime, kaip galite panaudoti savo pientraukį norint padidinti gaminamo pieno kiekį. Svarbu žinoti, kad pateikiamas būdas imituoja kūdikio žindymo įpročius augimo šuolio metu. Taip pat svarbu apsvarstyti jei taip nutiko, kodėl sumažėjo pieno gamyba. To priežastis galėtų būti:
✓ Alkoholio vartojimas;
✓ Hormonų veiklos sutrikimai;
✓ Liga;
✓ Skysčių trūkumas;
✓ Miego trūkumas;
✓ Per mažas suvartojamų kalorijų kiekis;
✓ Kai kurių vaistų naudojimas;
Jeigu neturite arba išsprendėte visas aukščiau nurodytas problemas, kurios gali turėti įtakos jūsų pieno gamybai, esate pasirengę išbandyti metodą, skirtą laktacijos skatinimui.
Intensyvaus traukimo metodas
Intensyvaus traukimo (angl. Power pumping) metodas imituoja dažną kūdikio žindymą augimo šuolių metu, kuomet kūdikis dažnai žįsdamas krūtį užsisakinėja daugiau pieno atsargų. Šis metodas tai signalas jūsų kūnui pradėti gaminti daugiau pieno. Intensyvaus traukimo metodą rekomenduojama daryti vieną kartą per dieną bent 3-4 dienas iš eilės. Jei leidžia galimybės galima ir du kartus per dieną.
Rekomenduojama šį seansą atlikti vakare, kadangi natūraliai didindami gaminamo pieno kiekį žindomi kūdikiai šiuo paros metu jaučiasi pavargę, ruošiasi ilgesniam nakties miego laikotarpiui, o augimo šuolio metu ypatingai dažnai žinda krūtį ir bando išgauti kuo daugiau pieno. Taip patinka ir bet kuris jums patogus paros laikas, svarbu šį metodą kartoti bent 3-4 dienas iš eilės.
Kadangi, kaip jau minėjome, motinos pieno gamyba veikia pasiūlos ir paklausos principu – tai reiškia, kad kuo labiau jūsų kūnui atrodys, kad jūsų kūdikiui trūksta pieno, tuo daugiau jis pagamins – dažnas kūdikio žindymas arba krūties stimuliavimas nutraukiant pieną, signalizuoja kūnui, kad yra didesnė paklausa, o tai lemia didesnę pieno gamybą.
Kaip atliekamas intensyvus traukimas?
Jei nusprendėte pasinaudoti intensyvaus traukimo metodu, skirtu pagausinti pieno gamybą, pasiruoškite skirti tam vieną nepertraukiamą valandą, geriausia jį atliki toje vietoje, kurioje jaučiatės patogiai, jeigu turite galimybę, paprašykite parnerio pagalbos prižiūrint kūdikį, kad jūs galėtumėte atsipalaiduoti arba pasinaudokite laisvu laiku kūdikėliui miegant.
Jeigu neturite galimybės atlikti intensyvaus traukimo vakare, iš esmės tai galima padaryti bet kuriuo metu, kuris jums tinkamiausias.
Idealiu atveju šis metodas atliekamas su dvigubu elektriniu pientraukiu ir laisvų rankų liemenėle, kad proceso metu galėtumėte atsipalaiduoti, o ne vis prilaikyti rankomis krūtų gaubtelius. Kai jūsų rankos laisvos, galite laisvai užkąsti, paskaityti knygą, naudotis telefonu, kompiuteriu ar atlikti bet kokią kitą stacionarią veiklą, kuri jums atrodo maloni.
Jei žindote ar reguliariai nusitraukinėjate pieną, pabandykite atlikti intensyvaus traukimo metodą pakeisdami vieną žindymo/pieno nusitraukimo seansą.
Intensyvaus traukimo metodo rėžimas arba laktacijos skatinimas pientraukio pagalba, naudojant dvigubą elektrinį pientraukį:
- Traukite 20 minučių;
- 10 minučių ilsėkitės;
- Traukite 10 minučių;
- 10 minučių ilsėkitės;
- Traukite 10 minučių.
Iš viso: 1 valanda.
Intensyvaus traukimo metodo rėžimas arba laktacijos skatinimas pientraukio pagalba, naudojant viengubą elektrinį pientraukį:
- Traukite 10 minučių (kairę krūtį);
- Traukite 10 minučių (dešinę krūtį);
- 5 minutes ilsėkitės;
- Traukite 10 minučių (kairę krūtį);
- Traukite 10 minučių (dešinę krūtį);
- 5 minutes ilsėkitės;
- Traukite 10 minučių (kairę krūtį);
- Traukite 10 minučių (dešinę krūtį).
Iš viso: 1 valanda 10 minučių.
Kad būtų paprasčiau įsiminti ar išsisaugoti, pateikiame intensyvaus traukimo metodą paveikslėlio pavidalu. Likusią dienos dalį laikykitės įprasto žindymo/pieno nusitraukimo grafiko rėžimo. Nors kai kurios moterys intensyvaus traukimo metodą atlieka du kartus per dieną, daugeliui moterų gali pakakti vieno per dieną. Be to, norėtumėm įspėti, kad atliekant dvi intensyvaus traukimo sesijas per vieną dieną, galite pasijusti itin išsekusi morališkai ir fiziškai.
Dar keli patarimai Jums, padėsiantys paskatinti laktacijos procesą:
✅ Patariama naudoti profesionalų dvigubą elektrinį pientraukį bei Jūsų spenelių dydį atitinkančius krūtų gaubtelius.
✅ Svarbus reguliarus žindymas ar pieno nusitraukinėjimas kas 2-3 valandas dienos bei nakties metu. Dažnas žindymas ar pieno nusitraukimas yra būtinas norint skatinti pieno gamybą. Kai jo gamyba susinormalizuos ir atitiks vaiko poreikius pati pajusite kaip galima kontroliuoti laktaciją pientraukio pagalba.
✅ Skysčių vartojimas yra būtinas, ne kavos, arbatos, sulčių ar limonado, o pačio paprasčiausio negazuoto vandens, mineralinio ar tiesiog iš čiaupo bent 2-3 litrai per parą.
✅ Mityba – itin svarbus subalansuotas, sveikas, maistingas, baltyminis, daug skaidulų turintis Vartokite daug sezoninių daržovių bei vaisių.
✅ Miegas – mes puikiai suprantame, kad turint kūdikį kokybiškas poilsis yra sudėtingas dalykas. Bet visgi pasistenkim palikti buities darbus ar kitus rūpesčius ir pailsėkite kūdikiui užmigus, paprašykite parnerio pagalbos prižiūrint vaikelį, o pati tuo tarpu bent valandėlę nusnūskite.
✅ Labai svarbus yra artimųjų palaikymas. Tiek žindymas, maitinimas nutrauktu pienu reikalauja nemažai pastangų, fizinių jėgų, kartais jaučiamės visiškai palūžusios, bei išsekusios. Viskas suprantama, suraskite minutėlę pasikalbėti su namiškiais ir paprašykite visapusiško supratimo, palaikymo bei tolerancijos jei kartais iš jūsų pusės pradėtų skrieti kibirkštys.
✅ Atliekant intensyvaus traukimo metodą laktacijos pagausėjimas pastebimas jau 3-4 parą, tačiau pagausėjimo nestebint procesas gali užtrukti ir 7-14 dienų, išlikite stipri. Taip nutinka dėl skirtingos moterų fiziologijos, nepasiduokite.
✅ Svarbiausias dalykas yra Jūsų požiūris, mintys ir nusiteikimas. Pasistenkite nurimti, atsipalaiduoti, namų ruoša palauks, yra svarbesnių dalykų šiuo gyvenimo periodu. Leiskite sau pasilepinti, tebūnie ir valgydama skanų maistą, gulėdama ir žiūrėdama mėgstamą serialą ar filmą. Šis etapas yra laikinas, nors rodytųsi jis tęsiasi ir visą amžinybę, patikėkite viskas kas turi pradžią – turi ir pabaigą, todėl rūpinkitės ne tik vaikeliu, bet ir savimi, savo mintimis, išlikite rami.
Ir toliau likite nuostabi mama…
Jūs tikrai esate nuostabi mama ir labai stengiatės, kad nepritrūktumėte maisto savo kūdikiui, pasinaudokite intensyvaus traukimo metodu, kurį sėkmingai taiko mamytės visame pasaulyje. Tik neskaičiuokite paniškai nutraukiamo pieno kiekio, stresas tikrai nepadės. Pamirškite apie tai. Susikoncentruokite į stimuliacijos procesą, Jūs einate teisingu keliu ir ateityje pieno gamyba tikrai taps gausesnė. ♡