Bekontakčio termometro naudojimas gali būti paprastas ir sudėtingas tuo pačiu metu. Temperatūrą galima matuoti keliais būdais. Vienas iš būdų matuoti žmogaus kūno paviršiaus temperatūrą – naudoti bekontakčius infraraudonųjų spindulių termometrus. Šie bekontakčiai termometrai gali būti naudojami siekiant sumažinti kryžminio užteršimo riziką ir sumažinti ligų plitimo riziką. Nors paprastai 37,0 °C yra laikoma “normalia” temperatūra, kai kurie tyrimai parodė, kad “normali” kūno temperatūra gali svyruoti nuo 36,1 °C iki 37,2 °C. Prieš pradedant naudoti bekontakčius termometrus svarbu suprasti šių termometrų naudą, apribojimus ir tinkamą naudojimą. Netinkamai naudojant bekontakčius termometrus, temperatūra gali būti išmatuota netiksliai.

Bekontakčių termometrų privalumai

Nekontaktinis metodas gali sumažinti ligos plitimo tarp vertinamų asmenų riziką.

  • Lengva naudoti;
  • Lengva valyti ir dezinfekuoti;
  • Greitai matuoja temperatūrą ir parodo rodmenis;
  • Suteikia galimybę greitai pakartoti temperatūros matavimą.

Bekontakčių termometrų trūkumai

Tai, kaip ir kur naudojamas bekontaktis termometras, gali turėti įtakos matavimui (pavyzdžiui, galvos apdangalai, aplinka, padėtis ant kaktos).

Mažas atstumas, reikalingas norint tinkamai išmatuoti asmens temperatūrą, kelia riziką, kad tarp prietaisą naudojančio asmens ir vertinamo asmens gali plisti ligos.

Tinkamas bekontakčių termometrų naudojimas

Asmuo, naudojantis prietaisą, turėtų griežtai laikytis gamintojo rekomendacijų ir naudojimo instrukcijų, skirtų konkrečiam naudojamam termometrui. Gamintojo naudojimo instrukcijose paprastai pateikiama toliau nurodyta informacija ir tinkamo naudojimo rekomendacijos:

Aplinkos ir bekontakčio termometro paruošimas:

Naudojimo aplinka gali turėti įtakos bekontakčio termometro veikimui. Instrukcijose paprastai pateikiamos optimalaus naudojimo rekomendacijos, pvz:

  • Naudokite patalpoje, kurioje nėra skersvėjo, apsaugotoje nuo tiesioginės saulės arba šalia spinduliuojančios šilumos šaltinių.
  • Nustatykite, ar sąlygos yra optimalios naudojimui. Paprastai aplinkos temperatūra turėtų būti 16-40 ºC, o santykinė oro drėgmė – mažesnė nei 85 proc.
  • Prieš naudodami bekontaktį termometrą 10-30 minučių padėkite jį į bandymo aplinką arba patalpą, kad bekontaktis termometras prisitaikytų prie aplinkos.

Valymas tarp naudojimo:

Valydami bekontaktį termometrą tarp naudojimų, vadovaukitės instrukcijomis, pateiktomis gaminio instrukcijos skyriuje “Valymas ir dezinfekavimas”. Daugumos termometrų niekada negalima panardinti į vandenį ar kitus skysčius.

Vertinamo asmens paruošimas:

Ruošdamasis matuoti temperatūrą su bekontakčiu termometru asmuo, naudojantis termometrą, paprastai turėtų įsitikinti, kad

  • Tiriamoji kaktos sritis būtų švari ir sausa, o matavimo metu neatsirastų kliuvinių kurie trukdytų išmatuoti temperatūrą.
  • asmens kūno temperatūra arba temperatūra kaktos tiriamojoje srityje nebūtų padidėjusi ar sumažėjusi dėvint per didelius drabužius ar galvos apdangalus (pvz., galvos raiščius, skareles) arba naudojant veido valymo priemones (pvz., kosmetines servetėles).

Bekontakčio termometro naudojimas:

Kaip jau minėta, prietaisą naudojantis asmuo turi griežtai laikytis gamintojo rekomendacijų ir naudojimo instrukcijų, skirtų konkrečiam naudojamam termometrui. Visų pirma toliau pateikiamos tipinės bekontakčio termometro naudojimo instrukcijos.

  • Laikykite bekontakčio termometro jutiklinę sritį statmenai prie kaktos ir liepkite asmeniui matavimo (-ų) metu nejudėti. (Žr. 1 pav.)
  • Atstumas tarp bekontakčio termometro ir kaktos yra specifinis kiekvienam bekontakčiam termometrui. Dėl tinkamo matavimo atstumo pasidomėkite gamintojo instrukcijose.
  • Nelieskite termometro jutiklio srities ir laikykite jutiklį švarų ir sausą.
Teisingas bekontakčio termometro naudojimas

1 pav.: Tinkamas naudojimas – kakta neuždengta, o NCIT yra statmenas kakta ir naudojamas gamintojo instrukcijose nurodytu atstumu.

Neteisingas bekontakčio termometro naudojimas kuomet termometras priglaudžiamas ne statmenai kaktos

2 pav.: Neteisingas naudojimas – ne statmenai prie kaktos

Neteisingas bekontakčio termometro naudojimas - kakta apšviesta

3 pav.: Neteisingas naudojimas – kaktą veikia tiesioginiai saulės spinduliai lauke

Nuorodos

Atkreipkite dėmesį, kad ši informacija taikoma bekontakčiams termometrams.

JAV nacionalinė medicinos biblioteka: (2019 Vasaris). Kūno temperatūros normos. https://medlineplus.gov/ency/article/001982.htm

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *